Navštívili sme Indiu – krajinu tisícich bohov. Teraz spiatočné letenky od 397 €

Chcete navštíviť Indiu a neviete čo všetko vás čaká? My sme ju navštívili a prinášame typy nielen na zaujímavé miesta. Strávili sme tu 15 dní a precestovali 3500 kilometrov.

Ak chcete navštíviť Indiu aj vy, teraz máte možnosť kúpiť spiatočné letenky do 397 €.  Odlet je z Budapešti s 2 prestupmi (1 prestup cena od 410 €). Poletíte so spoločnosťou KLM Royal Dutch Airlines v termíne od 3. -16.10.

REZERVÁCIA TU:

India je krajina, do ktorej neodporúčame cestovať len tak na ľahko, ako keď sa rozhodnete pre niektoré európske mestá. Na cestu sa treba dostatočne dopredu pripraviť (naša príprava trvala cca 2 mesiace).  Je potrebné absolvovať niektoré očkovania, ktoré síce nie sú povinné, ale bez nich neodporúčame cestovať po krajine. Ide o očkovania najmä: proti brušnému týfusu, hepatitíde A+B, meningokokovej meningitíde a besnote.  Vo vlastnom záujme tiež odporúčame prekontrolovať si očkovanie proti tetanu. Druhou dôležitou vecou je príprava itineráru (plán cesty). Vopred si pripravte miesta , kde sa chcete ísť pozrieť. Napíšte si trasu a spôsob akým budete po krajine cestovať. Dôležité je dopredu si rezervovať ubytovanie a lístky na vlak (ak zvolíte takýto spôsob dopravy).  My sme ubytovanie aj dopravu rezervovali opäť dva mesiace dopredu. Taktiež odporúčame dopredu si naštudovať základne veci o krajine, zvykoch, kultúre a podobne. V Indii si dávajte pozor a rátajte so:

 • Špinou, ktorá vás bude sprevádzať na každom kroku (najmä v chudobných oblastiach)
 • Neodporúčame piť ani umývať si zuby s miestnou vodou.
 • Kupovať minerálky len značky Bisleri a Kinley (naša Bonaqua). Obchodníci totiž minerálky prebaľujú a dolievajú ich vodou, preto si vždy skontrolujte uzáver na fľaške.
 • Nezabudnite zjednávať na cene a to vo veľkom. Uvidíte ako sa z ceny Tuk –tuku za 400 rupií dostanete na cenu aj 50 rupií.

Pre ľahšiu orientáciu a predstavu vám náš pobyt opíšeme v jednotlivých dňoch.

 1– 3 deň. Z letiska vo Viedni sme priamym spojom leteli do hlavného mesta Indie – New Dillí. Naí (New) Dillí je súčasťou metropolitnej oblasti Dillí a zaberá plochu 42,7 km2.  Do hotela sme sa prepravili taxíkom, ktorých je pri letisku plno. Pozor na to, ak nemáte vopred rezervované ubytovanie a neviete, kde budete nocovať. Taxikári to využívajú a „nepripravených“ cestujúcich rovno zavezú do najbližšej cestovnej kancelárie, kde im veľmi ochotne ponúknu naplánovaný celý pobyt. Ten  samozrejme niekoľkonásobne preplatia.  My sme boli ubytovaní v tomto hoteli. Odporúčame vám rezervovať ubytovanie, ktoré má najviac kladných hodnotení. To sa týka aj miest, kde sa budete stravovať.  Recenzie nielen na hotely, ale aj na reštaurácie sme pozerali cez stránku https://www.tripadvisor.sk/.

New Dillí
bežný život v New Dillí

Čo sa týka samotného pobytu v Dillí. Po meste odporúčame cestovať Tuk –tukom s vopred dohodnutou cenou. (max do 300 rupií), prípadne Rikšou (maximálna cena do 200 rupií).

Miestny spôsob dopravy Tuk-tukom

Z pamiatok je zaujímavé navštíviť:

 • Humayun’s tomb (vstupné) – Humájúnova hrobka je komplex budov v Indii v Naí Dillí postavených na uloženie ostatkov historicky druhého panovníka Mughalskej ríše, cisára Humájúna. Budovy slúžia ako majestátna hrobka, ktorá je dnes už klasickou ukážkou mughalskej architektúry. Práve podľa jej vzoru bol neskôr postavený Tádž Mahal. Od roku 1993 je Humájúnova hrobka zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

  Humayun’s tomb
 • Jama Masjid – úžasná stavba, najväčšia mešita v Indii, na jej dvore sa môže zhromaždiť až 25 000 ľudí. Vstúpiť môžete len zahalení. Jednak muži aj ženy.
 • Lal qila – masívna dnes opustená stavba, kedysi grandiózna prehliadka moci Veľkých Mogulov. Jej múry sú dlhé 2km, ich hrúbka od 18 po 33 metrov. Dokončená v roku 1648.
 • Akshardham – obrovský moderný chrám (otvorený v roku 2005) z ružového pieskovca a bieleho mramoru, odkazujúci na tradičnú architektúru. Nachádza sa mimo mesta. Do vnútra vás pustia bez mobilného telefónu, ktorý si odložíte v pripravených boxoch. Nemusíte sa báť – vráta vám ho. Odporúčame zostať na večer. Zažijete totiž water sow (https://www.youtube.com/watch?v=fgRgC_M2clA), ktorá pripomína Tomorrowland.
 • Taktiež sa pozrite na India gate, Lodi gardens, Parlament House, Lotus temple.

 

3 – 4. deň. Z Dillí sme sa presunuli do Pushkaru. Pushkar je jedno z 5 pútnických miest hiduistov. Mesto je tiež známe ťavým veľtrhom, ktorý sa koná na prelome októbra a novembra. Z Dillí sme sa do mesta dostali so šoférom, ktorého sme si vopred zajednali a , ktorý nás sprevádzal nasledujúce dni. Vďaka nemu sme sa dozvedeli viacej o miestom živote a náture ľudí. Taktiež nám ukázal pamiatky, ktoré sme nemali na zozname, ale predsa len boli zaujímavé nielen pre turistov, ale aj domácich. ( pri rezervácií šoféra treba opäť pozerať len kladné hodnotenie, cena za takéto služby sa pohybuje okolo  200 €). Noc sme strávili v tomto hoteli. V Pushkari odporúčame

  • zakúpiť si (v cestovnej kancelárií – cenu zjednávať) jazdu na ťavách pri východe slnka.
  • Pushkar lake – posvätné jazero hinduistov. V okolí sa nachádza viac ako 500 chrámov. Ak sa rozhodnete zúčastniť sa modlitby, bude sa od vás očakávať veľký peňažný príspevok. Nedávajte viac ako 100 rupií.
Deti pozerajúce sa do objektívu

 

Skupinka Indov, ktorí sa chcú odfotiť s belochom

 

 

 

 

 

 

 

4– 7. deň. So šoférom sme sa presunuli do Jodhpuru (modrého mesta). Mesto sa rozkladá na 10 kilometroch pozdĺž stien historického opevneného starého mesta. Modrý náter na domoch poukazoval na to, že tu žili kňazi indického kastového systému. Miestni obyvatelia si tiež myslia, že modrá farba na domoch má schopnosť odpudzovať hmyz.

Obyvatelia Jodhpuru

Od svojho založenia pred viac ako 500 rokmi získalo mesto renomé pre svoj textilný priemysel, vynikajúce obchody s nábytkom, delikátnu kuchyňu a rušné bazary, medzi mnohými ďalšími atrakciami.Ubytovaní sme boli v tomto hoteli. V meste sú zaujímavé pamiatky najmä:

 • Mehrangarh Fort- jedna z najväčších pevností v Indii. Nachádza sa 125 metrov nad mestom a je ohraničená obrovskými hradbami. Peknú prechádzku zakončí výhľad na modré mesto.
 • Jaswant Thada – Mauzóleum postavené zo zložito vyrezávaných listov mramoru. Tieto listy sú extrémne tenké a leštené, takže pri osvetlení slnkom vyžarujú teplé žiare. Slúži pre kremáciu kráľovskej rodiny Marwar.
 • Námestie Clock tower
 • Monkey Gardens – záhrady, kde môžete kŕmiť voľne žujúce opice. Vo vnútri sa tiež nachádza Mandore Gardnes s prekrásnymi sochami a palácmi.
 • Umaid Bhawan Palace – Palác Umaid Bhawan bol počas výstavby nazývaný palácom Chittar kvôli použitiu kameňov vytiahnutých z kopca Chittar. Súčasťou paláca je hotel, ktorý bol označený za najlepší hotel na svete v rámci Travellerovho výberu, ktorý organizovala TripAdvisor.
Výhľad na Modré mesto z pevnosti Mehrangarh Fort
Voľne žijúce opice v Monkey Gardens

 

 

 

 

 

 

 

7.– 8. deň. Presunuli sme sa (stále so šoférom) do Jaipuru (ružového mesta). Mesto si zýskalo prezývku ružové v roku 1883, kedy bolo celé na počesť princa Alberta z Walesu natreté na ružovo. Celé mesto je ohraničené vysokou ochrannou stenou a strážené 7 vstupnými bránami.  Ubytovaní sme boli tu. Z pamiatok odporúčame pozrieť sa na:

 • Amer Fort– ide o hlavnú atrakciu v oblasti ružového mesta. Amer Fort je známy svojimi umeleckými hinduistickými prvkami. Je postavený z červeného pieskovca a mramoru. Pozostáva z Diwan-i-Aam alebo „Siete verejného publika“, Diwan-i-Khas alebo Siete súkromného publika, Sheesh Mahal (zrkadlový palác) alebo Jai Mandir a Sukh Niwas. Chladné podnebie a vietor vytvorili kaskádu, ktorá vyfukuje vodu.
Pevnosť Amer Fort
 • Jaigarh Fort – veľkolepá pevnosť s dĺžkou 3 kilometrov a šírkou 1 kilometra. Pevnosť Jaigarh a Amber Fort sú prepojené podzemnými chodbami a považované za jeden komplex. V tejto pevnosti máte možnosť jazdy na slonoch.
 • Hawa Mahal – palác postavený z ružového a červeného pieskovca. Palác bol postavení preto, aby ženy z kráľovského rodu mohli pozorovať festival na ulici. Palác je rozšírenou časťou obrovského komplexu.
  Palác Hawa Mahal

   

 • 8– 9. deň So šoférom sme sa presunuli do mesta Ágra. Tu sme sa sním zároveň rozlúčili. Ubytovaní sme boli v hoteli blízko Tádž Mahalu. Mesto Ágra je preslávené najmä touto pamiatkou, preto nekupujte vstupenky od pouličných predavačov, ale na oficiálnom miesta, ktoré je od hotel vzdialené 5 minút chôdze. Pozrieť sa tu dá už spomínaná pamiatka Tádž Mahal. Ide o monumentálny pomník, ktorý dal na počesť svojej zosnulej manželke postaviť panovník Šáhdžahán. Budova sa preslávila po celom svete. Stala sa symbolom Indie. V rôznu dennú  dobu za rôzneho osvetlenia má zaujímavé sfarbenie. Ráno je farba ružovkastá, navečer mliečne biela a zlatou sa stáva vždy, keď na ňu dopadnú mesačné lúče. Zdá sa, že sa vznáša medzi nebom a zemou – jej proporcie, jej symetrické členenie, okolité záhrady a zrkadlenie vo vode vám vyrazia dych.
Tádž Mahal
Tádž  Mahal

 

 

 

 

 

 

 

 

Lakshmana teple
cesta vlakom do Agri

9.– 11. deň.  Z Ágri sme sa vlakom prepravili do mesta Khajuraho.

Lístky na vlak si treba rezervovať a kúpiť vopred, nakoľko vlaky bývajú vypredané a mohlo by sa stať, že na najbližšie dni lístok jednoducho nekúpite.. Cesta trvá približne 11 hodín. Vo vlaku si dávajte pozor na veci –majte ich stále pri sebe. V Khajuraho sme boli ubytovaní v tomto hoteli. Mesto sa preslávilo najmä palácom Lakshmana temple, ktorý je ozdobený sochami znázorňujúce polohy z Kamasútry.

Okrem toho sa pozrite tiež na:

 • Kandariya Mahadeva Temple – v preklade znamená veľký Boh jaskyne. Ide o najväčší a najviac vyzdobený hinduistický chrám. Tento chrám je považovaný za najlepší príklad chrámov zachovaný od stredovekého obdobia v Indii. Celý chrámový komplex sa rozprestiera na ploche 6 km
 • Devi Jagadambi – ide o malý chrám, ktorý je tiež zdobený erotickými scénami. Vo vnútri sa nachádza obraz bohyne Devi.
chrám zdobený erotickými scénami

11.– 12. deň. Z mesta Khajuraho sme sa vlakom presunuli do mesta Váránasí. Cesta vlakom trvala približne 12 hodín. Váránasí leží na brehoch rieky Gangy. Mesto sa považuje za sväté mesto hinduistov, budhistov a džinizmu. Je to jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete a pravdepodobne najstaršie mesto v Indii. Noc sme strávili v príjemnom hoteli, odkiaľ sme sa Tuk –tukom doviezli ku Ghats. Ide o riečne schody vedúce do rieky Ganga. Mesto má až 88 takýchto schodov. Niektoré sa používajú na slávnostné rituály, niektoré sú vyhradené na kremáciu, avšak väčšina je v súkromnom vlastníctve. Odporúčame zaplatiť si loďku a plaviť sa po rieke. Zároveň si môžete kúpiť kvety a sviečky, ktoré sa tu vypúšťajú pri modlení. Cena plavby by nemala prekročiť 400 rupií.

ženy predávajúce kvety na rieku Ganga
výhľad zo schodov na rieku Ganga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. – 15. deň. Naším posledným mestom bola Kalkata. Z Váránasí trvá cesta vlakom opäť približne 11 hodín.

Čakanie na vlak do Kalkaty

Kalkata je mesto v ktorom pocítite vplyv peňazí a investícií oproti doterajším mestám. Ide o tretie najväčšie mesto v Indii. Oficiálne tu žije 15,6 milióna ľudí, ktorí majú „strechu nad hlavou“. Skutočné množstvo obyvateľstva sa však odhaduje až na 20 miliónov. Kalkata je emocionálne náročné mesto. Je ťažké zostať stáť bokom. Mesto dáva výnimočné a trvalé nároky na zmysly: farby, pouličný život, úpadok mesta; pachy, vegetácia, stoky, továrne, pouličné varenie (vôňa bengálskych sladkostí a rýb), podivná príchuť vzduchu; zvuky áut, pouličných predavačov, zvuky písacích strojov, vrán…

Mapy mesta nám môžu pomôcť iba sa orientovať, ale nie spoľahnúť sa na názvy ulíc, nakoľko ulice mesta sa od 60. rokov minulého storočia menia až do dnešných dní, ale dodnes mnohé ulice používajú oba názvy (dokonca kalkaťania používajú ešte ďalší názov ulice, ktorý vraj je najpôvodnejší). Preto človek ak chce nájsť napríklad ulicu Rafi Ahmed Kidwai Street, musí s ňou hľadať aj Wellesley Street. A ak domorodec pozná iba pôvodný názov, pomôže nám už iba hľadať známe budovy v konkrétnej časti (v tomto prípade Majestic cinema, alebo Muslim institute). V meste skúste reštaurácie. Odporúčame Barbeque Nation. V meste nepoužívajte taxíky. Stiahnite si aplikáciu Uber a jazdíte pomocou nej. Oplatí sa pozrieť na:

 • Cez Kalkatu preteká rieka Hooghly. Pre Indovje to posvätná rieka, je to „vlas Matky Gangy“. V roku 1943 cez rieku postavili prvý most Howrah (Howrah bridge – Rabindra Setu), dovtedy bola premostená pontónmi. Most je dlhý 705 m a vysoký 97 m. V roku 1993 postavili cez rieku Hoogly druhý most (second Howrah bridge – Vidyasagar Setu), ktorý patrí so siedmimi miliónmi ľudí a sto tisícmi áut, ktorí denne po ňom prejdú, medzi najfrekventovanejšie mosty na svete. Dnes už je rovnako ako prvý most neúmerne preťažený. Je zároveň tretím najväčším konzolovým mostom na svete. Stavba mostu trvala 15 rokov. Most je dlný 457 m (medzi pilierami) a vysoký 127 m.
Most cez rieku Hoogly
 • Chrám bohyne Kálí (Kalighat). Známe hinduistické pútnické miesto. Do roku 1972 sa tu vykonávali ľudské obete. Dnes tu každé ráno obetujú kozu.
 • Katedrála sv. Pavla – postavená v roku 1847 majorom W. N. Forbesom. Vo svojej dobe bolo rozpätie katedrálnej strechy najväčšie na svete (75 m × 24 m). Pôvodná veža bola zničená zemetrasením v roku 1897. V roku 1934 budova bola zrekonštruovaná podľa vzoru katedrály v Canterbury.
 • Indické múzeum – postavené v roku 1875 na ulici Jawaharlal Nehru Road (je možné tam vidieť prírodopisné, umelecké a archeologické zbierky) – kalkatské múzeum je jedno z najväčších múzeí v Ázií. Vstupné 150 rupií.
 • New market (Sir Stuart Hogg Market) – červená budova, ktorá je neďaleko indického múzea, v ktorej sa dá kúpiť hádam všetko… Založená v roku 1874
 • Scottish Cemetery at Calcutta, Nehru Children’s Museum, Zoological gardens, Eden garden.
nakupovanie vo veľkom
Victoria Memorial

 

Náš výlet sa dostal do konca. Na 15. deň sme z Kalkaty leteli na letisko vo Viedni. Tento výlet bol pre nás fascinujúci a zároveň náučný. Spoznali sme novú krajinu, kultúru, náboženstva, ľudí. Prešli sme cez Indiu a spoznávali jej krásy. Ak sa neviete rozhodnúť, či je India tou správnou voľbou na cesty, my ju určite odporúčame každému, kto chce spoznať niečo nové –iné. Netreba sa báť a dať na prvý dojem. Zo začiatku vás bude odrádzať spôsob života ľudí, avšak keď toto všetko prekonáte, spoznáte Indiu a ona vám na oplátku ukáže jej krásy, ktoré nad týmto všetkým zvíťazia.

Navštívili sme Indiu – krajinu tisícich bohov. Teraz spiatočné letenky od 397 €
HlasovaťDemos

Color Skin

Header Style

Nav Mode

Layout

Wide
Boxed

Nav Mode