Alberobello domčeky Taliansko Apília

Vitajte v Alberobello, očarujúcom mestečku v talianskej Apúlii, v ktorom sa budete cítiť ako v rozprávke. Alberobello s jedinečnými domčekmi trulli a malebnými uličkami je miestom, ktoré musí navštíviť každý, kto zavíta do Apúlie. V tomto blogovom príspevku sa bližšie pozrieme na to, čím je toto mestečko také výnimočné, a dáme vám niekoľko tipov, ako si jeho návštevu čo najlepšie užiť.

Najskôr si poďme povedať niečo o domoch trulli. Tieto kužeľovité domy zo suchých kamenných múrov sú jedinečné pre túto oblasť a sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Domy trulli sú skutočným architektonickým zázrakom a ich zložité vzory vás ohromia. A čo je na tom najlepšie? Mnohé z nich sa dnes využívajú ako pôvabné penzióny, takže v jednom z týchto rozprávkových domov môžete aj prenocovať.

Jednou z hlavných zaujímavostí v Alberobello je Rione Monti, najstaršia a najautentickejšia štvrť trulli. Tu sa môžete prejsť labyrintom uličiek lemovaných domčekmi trulli, obdivovať zložité vzory na domoch a dokonca zájsť do niekoľkých miestnych obchodíkov.

Ďalšou atrakciou, ktorú musíte v Alberobello vidieť, je Trullo Sovrano, najväčšie trullo v meste. Tento impozantný dom, ktorý je dnes múzeom, ponúka pohľad do histórie a kultúry domov trulli. Dozviete sa tu o histórii trulli, o symbolike, ktorá sa skrýva za ich dizajnom, a dokonca si môžete pozrieť tradičné nástroje, ktoré sa používajú na ich stavbu.

Pokiaľ ide o jedlo, v Alberobelle si prídete na svoje. Mesto je známe svojou vynikajúcou kuchyňou Pugliese a nájdete tu množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú tradičné jedlá, ako sú cestoviny „orecchiette“, vyprážané vrecká z cesta „panzerotti“ a chlieb „focaccia“. Odporúčame vám však vyskúšať „bombette“, žemle plnené mäsom a syrom, ktoré sú ako malá chuť neba.

Keď si budete potrebovať oddýchnuť od všetkých pamiatok, vyberte sa na jednu z nádherných pláží v Alberobelle. Mesto sa nachádza len kúsok od Jadranského mora a nájdete tu množstvo pláží, z ktorých si môžete vybrať. Od dlhých úsekov jemného piesku až po skalnaté zátoky – každý si tu nájde niečo pre seba.

Ak teda plánujete výlet do Apúlie a hľadáte jedinečnú a očarujúcu destináciu, Alberobello je pre vás ideálnym miestom. Vďaka rozprávkovým domčekom trulli a chutnému jedlu si v tomto mestečku zaručene užijete čarovné chvíle. Zbaľte si kufre, vezmite fotoaparát a poďte do Alberobella!