aerial view of city buildings near body of water during daytime

Zažite historický pôvab a prírodné krásy Dubrovníka, úžasného chorvátskeho klenotu na Jadrane. Je známe svojimi majestátnymi mestskými hradbami, nádherným výhľadom na more a očarujúcim Starým mestom, tu je 10 najlepších atrakcií, ktoré si pri návšteve „perly Jadranu“ nesmiete nechať ujsť.

1. Staré mesto Dubrovníka

Svojimi mramorovými uličkami, barokovými budovami a veľkolepým palácom Sponza je dubrovnícke staré mesto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktoré je radosť preskúmať. Prejdite sa úzkymi uličkami a objavte jeho bohatú históriu a jedinečnú atmosféru.

2. Mestské hradby

Žiadna návšteva Dubrovníka by nebola úplná bez prechádzky po jeho pôsobivých mestských hradbách. Z hradieb sa vám naskytne nádherný výhľad na mesto, Jadranské more a okolité ostrovy.

3. Pevnosť Lovrijenac

Pevnosť Lovrijenac, známa ako „dubrovnícky Gibraltár“, je samostatne stojaca pevnosť, ktorá sa nachádza hneď za západnými hradbami mesta. Vystúpte na pevnosť, odkiaľ sa vám naskytne panoramatický výhľad na Dubrovník a more za ním.

4. Dubrovnícka lanovka

Vyvezte sa lanovkou na vrchol hory Srd, odkiaľ sa vám naskytne najlepší výhľad na Dubrovník a jeho okolie. Tu môžete navštíviť aj Múzeum chorvátskej vojny za nezávislosť, ktoré sa nachádza v pevnosti Fort Imperial.

5. Rektorský palác

V tomto goticko-renesančnom paláci, ktorý bol kedysi sídlom dubrovníckeho rektora, sa dnes nachádza Kultúrno-historické múzeum. Preskúmajte jeho fascinujúce miestnosti plné obrazov, mincí a historických dokumentov.

6. Ostrov Lokrum

Ostrov Lokrum, ktorý sa nachádza kúsok od starého prístavu, ponúka krásne záhrady, malé slané jazero, benediktínsky kláštor a voľne sa pohybujúce pávy. Ostrov je ideálnym miestom na oddych a kúpanie v priezračných vodách Jadranu.

7. Stradun

Stradun alebo Placa je hlavná ulica dubrovníckeho Starého mesta. Je lemovaná obchodíkmi a reštauráciami a je ideálnym miestom, kde si môžete dať zmrzlinu a pozorovať svet okolo.

8. Františkánsky kláštor

Františkánsky kláštor, v ktorom sa nachádza jedna z najstarších fungujúcich lekární v Európe, sa môže pochváliť aj krásnym kláštorom, múzeom a knižnicou plnou starých rukopisov.

9. Brána Pile

Jedným z hlavných vstupov do Starého mesta je Pilecká brána, impozantná kamenná brána z roku 1537. Keď ňou prejdete, prenesiete sa v čase do čias Dubrovníckej republiky.

10. Dubrovnícka katedrála a klenotnica

V tejto barokovej katedrále sa nachádza ohromujúca klenotnica plná relikvií vrátane fragmentu kríža, na ktorom bol podľa tradície ukrižovaný Ježiš. Nenechajte si ujsť obraz Nanebovzatia Panny Márie od známeho umelca Tiziana.

Svojou zmesou histórie, kultúry a úžasných prírodných krás sľubuje Dubrovník každému návštevníkovi jedinečný a nezabudnuteľný zážitok. Pripravte si teda svoj itinerár a pripravte sa na objavovanie všetkého, čo „perla Jadranu“ ponúka.