Bastia Korzika

Bastia, druhé najväčšie mesto na Korzike, je miestom, kde sa história a modernosť stretávajú tým najneočakávanejším spôsobom. Návšteva tohto očarujúceho mesta vám umožní spoznať bohaté kultúrne dedičstvo ostrova a zároveň nahliadnuť do jeho pulzujúcej súčasnosti.

Najprv si poďme povedať niečo o histórii mesta Bastia. Mesto založili Janovčania v 14. storočí a odvtedy je významným prístavom. Staré mesto, známe aj ako Terra Vecchia, je labyrintom úzkych uličiek lemovaných farebnými domami a starobylými kostolmi, ktoré vás prenesú späť v čase. Najznámejším historickým miestom v Bastii je Citadela, pevnosť postavená Janovčanmi v 16. storočí, z ktorej sa naskytá panoramatický výhľad na mesto a more.

Nenechajte sa však oklamať históriou mesta, Bastia nie je zaseknutá v minulosti. Mesto je tiež domovom prekvitajúcej umeleckej a kultúrnej scény s niekoľkými múzeami a galériami, ktoré prezentujú diela miestnych umelcov. A pre tých, ktorí sa radi zabávajú, ponúka Bastia rušný nočný život s množstvom barov a klubov.

Najlepšou časťou Bastie je však jej poloha. Mesto sa nachádza na severovýchodnom pobreží Korziky, čo znamená, že je len kúsok od najkrajších pláží ostrova. Či už hľadáte odľahlé miesto na opaľovanie alebo rušnú plážovú párty, Bastia ponúka všetko.

Pokiaľ ide o ubytovanie, Bastia ponúka širokú škálu možností, od cenovo výhodných hostelov až po luxusné rezorty. V meste nájdete aj množstvo vynikajúcich reštaurácií, ktoré ponúkajú tradičnú korzickú kuchyňu, ako napríklad slávne pečené prasiatko „cochon de lait“, ktoré musí vyskúšať každý gurmán, ktorý navštívi ostrov.

Na záver možno povedať, že Bastia je mesto, ktoré sa vymyká stereotypom. Je to miesto, kde história a modernosť koexistujú v dokonalej harmónii, kde staré a nové mesto stoja rovnako za preskúmanie. Je to miesto, kde sa môžete zabávať až do skorých ranných hodín a potom sa zobudiť skoro, aby ste stihli východ slnka na blízkej pláži. Bastia je skrátka mesto, ktoré vás prekvapí a poteší tak, ako ste to nikdy nečakali. Tak si zbaľte kufre a vyrazte do Bastie za skutočne jedinečným dovolenkovým zážitkom. A nezabudnite, nikdy nepodceňujte silu dobrého „cochon de lait“!