Madeira ostrov v Portugalsku

Madeira je portugalské súostrovie nachádzajúce sa v Atlantickom oceáne, približne 900 km od pobrežia Portugalska. Súostrovie tvoria dva hlavné ostrovy, Madeira a Porto Santo, a niekoľko menších ostrovov. Madeira je známa svojimi úžasnými prírodnými krásami, miernym podnebím a živou kultúrou. Je obľúbenou destináciou pre turistov, ktorí hľadajú jedinečnú kombináciu dobrodružstva a oddychu.

Najlepší čas na návštevu Madeiry je od apríla do júna alebo od septembra do novembra. Počasie je mierne a príjemné a ostrov je menej preplnený ako počas hlavných letných mesiacov.

Tu je 10 najlepších miest, ktoré sa oplatí navštíviť na Madeire:

  1. Funchal: Hlavné mesto Madeiry je očarujúce mesto s bohatou históriou a kultúrou. Je známe svojimi malebnými uličkami, farebnými budovami a chutnou miestnou kuchyňou.
  2. Pico do Arieiro: Tento vrch je tretím najvyšším vrchom Madeiry a ponúka úchvatný výhľad na ostrov a Atlantický oceán.
  3. Cabo Girão: Je to jeden z najvyšších morských útesov v Európe a ponúka nádherný výhľad na ostrov a oceán.
  4. Madeira Wine Lodge: Toto miesto musia navštíviť milovníci vína. Chata ponúka ochutnávky slávneho madeirského vína a možnosť spoznať tradície výroby vína na ostrove.
  5. Jardim Botânico da Madeira: Táto nádherná botanická záhrada je domovom širokej škály pôvodných a exotických rastlín.
  6. Porto Moniz: Toto očarujúce mestečko sa nachádza na severozápadnom pobreží Madeiry. Je známe svojimi prírodnými bazénmi, ktoré sú vytesané do sopečnej skaly.
  7. Camara de Lobos: Táto malebná rybárska dedinka sa nachádza na južnom pobreží Madeiry a je známa svojou tradičnou architektúrou a chutnými morskými plodmi.
  8. Centrum príbehov Madeiry: Toto interaktívne múzeum ponúka pohľad na históriu a kultúru Madeiry.
  9. Pico Ruivo: najvyšší vrch Madeiry ponúka panoramatický výhľad na ostrov.
  10. Rabaçal: V tejto prírodnej rezervácii sa nachádzajú levády, starobylé zavlažovacie kanály, ktoré slúžia na dopravu vody z hôr na obrábanú pôdu.

Pláže na Madeire

Madeira je známa aj svojimi krásnymi plážami, ako sú Praia Formosa a Calheta Beach. Tí, ktorí hľadajú miesto na pobyt, majú na výber z mnohých možností, od luxusných rezortov až po pôvabné penzióny. Medzi najlepšie miesta na pobyt patria Quinta da Bela Vista, Belmond Reid’s Palace Hotel a Pestana CR7 Funchal.

Zaujímavosti o Madeire

Medzi zaujímavosti o Madeire patrí, že ju objavili Portugalci v roku 1418 a pomenovali ju podľa hustého lesa („madeira“ znamená v portugalčine „les“), ktorý pokrýval ostrov. Madeira je tiež známa svojím slávnym madeirským vínom, ktoré sa vyrába z ostrovného hrozna a zreje najmenej tri roky v dubových sudoch.

Celkovo je Madeira skutočne jedinečnou destináciou, ktorá návštevníkom ponúka možnosť spoznať nádhernú krajinu, chutnú miestnu kuchyňu a bohatú kultúru. Či už hľadáte dobrodružstvo alebo oddych, na tomto krásnom ostrove si každý nájde niečo pre seba.