Menorka, Španielsko

Menorka, známa aj ako Minorka, je krásny ostrov v Stredozemnom mori, ktorý je súčasťou Baleárskych ostrovov v Španielsku. Menorka je známa svojimi nádhernými plážami, krištáľovo čistou vodou a očarujúcimi mestami, a preto je ideálnou destináciou pre relaxačnú a malebnú dovolenku.

Čo vidieť na Menorke?

Prvým miestom na zozname vecí, ktoré treba na Menorke vidieť, je hlavné mesto ostrova Mahon. Toto očarujúce mesto je domovom nádherného prístavu, ktorý sa považuje za jeden z najhlbších prírodných prístavov na svete. Návštevníci sa môžu pokojne prejsť po prístave a vychutnať si pohľad na množstvo lodí a jácht, ktoré tu kotvia. V meste sa nachádza aj niekoľko historických pamiatok, napríklad katedrála Santa Maria, ktorá pochádza z 18. storočia a ponúka úchvatný výhľad na mesto a prístav.

Ďalšou na zozname je Cova d’en Xoroi, úžasná prírodná jaskyňa nachádzajúca sa na útesoch Cala en Porter. Návštevníci sa môžu do jaskyne vydať na výlet loďou a vychutnať si nádherný výhľad na Stredozemné more. Vo vnútri jaskyne sa nachádza bar a klub, kde si návštevníci môžu vychutnať nápoj pri živej hudbe.

Pre tých, ktorí chcú preskúmať prírodné krásy ostrova, je Parc Natural de s’Albufera des Grau povinnou zastávkou. Táto prírodná rezervácia je domovom širokej škály vtákov a rastlín a návštevníci môžu absolvovať prehliadku so sprievodcom, aby sa dozvedeli viac o flóre a faune ostrova.

Pláže na Menorke? Sú krásne!

Pokiaľ ide o pláže, Menorka má čo ponúknuť. Medzi najlepšie pláže na ostrove patria Cala Mitjana, Cala Macarella a Cala Turqueta. Cala Mitjana je malá a odľahlá pláž s krištáľovo čistou vodou a krásnym prírodným prostredím. Cala Macarella je väčšia pláž, známa bielym piesočnatým pobrežím a tyrkysovou vodou. Cala Turqueta je tiež krásna pláž s čistou vodou a skvelým miestom na šnorchlovanie.

Najlepši čas na dovolenku? Vieme kedy

Najlepší čas na návštevu Menorky je v mesiacoch máj až október, keď je tu teplé a slnečné počasie. V letných mesiacoch júl a august môže byť na ostrove pomerne rušno, preto je najlepšie naplánovať si cestu podľa toho. Na jar a na jeseň si môžete užiť menej davov a príjemné počasie.

Počasie na Menorke je typicky stredomorské, s horúcimi letami a miernymi zimami. V mesiacoch máj a jún je priemerná teplota okolo 25 °C a v júli a auguste je priemerná teplota okolo 28 °C. V mesiacoch september a október je tiež príjemné počasie s priemernou teplotou 25 °C. V zimných mesiacoch sa teplota pohybuje okolo 20°C, čo je stále mierne počasie ideálne na spoznávanie ostrova.

Na záver možno povedať, že Menorka je krásny ostrov s množstvom zaujímavých miest pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Či už chcete relaxovať na pláži, spoznávať prírodné krásy ostrova alebo objavovať jeho bohaté kultúrne dedičstvo, Menorka ponúka niečo pre každého. Menorka je vďaka svojim nádherným plážam, pôvabným mestám a krásnej prírode ideálnou destináciou na oddychovú a malebnú dovolenku.