Lesbos, Grécko

Lesbos, známy aj ako Lesvos, je grécky ostrov v severovýchodnej časti Egejského mora. Je tretím najväčším ostrovom Grécka a je známy svojimi krásnymi plážami, bohatou históriou a vynikajúcou kuchyňou.

História:

Ostrov Lesbos má dlhú a bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Už v 12. storočí pred n. l. ho obývali Mykénčania a neskôr sa stal súčasťou Rímskej a Byzantskej ríše. V stredoveku Lesbos ovládala Byzantská ríša, Benátčania a Osmanská ríša. Dnes je ostrov súčasťou Grécka a je známy svojím bohatým kultúrnym dedičstvom.

Hlavné mesto:

Hlavné mesto ostrova Lesbos je Mytiléna, ktorá sa nachádza na východnom pobreží ostrova. Je to očarujúce mesto s malebným prístavom, úzkymi uličkami a tradičnou architektúrou. V meste sa nachádza niekoľko múzeí vrátane Archeologického múzea Mytilény a Folklórneho múzea Mytilény.

Čo robiť na Lesbose

Lesbos je známy svojimi krásnymi plážami a je tu veľa skvelých miest, ktoré môžete navštíviť. Medzi najlepšie pláže patria Eftalou, Molyvos a Petra. Návštevníci môžu tiež preskúmať množstvo turistických trás na ostrove, pozorovať vtáky alebo sa vybrať na výlet loďou a pozrieť si nádherné pobrežie ostrova. Tí, ktorí sa zaujímajú o históriu, musia navštíviť starobylé mesto Eresos. Kedysi bolo jedným z najdôležitejších miest starovekého Lesbosu a dnes je archeologickým náleziskom s dobre zachovanými ruinami.

Čo vidieť na Lesbose

Lesbos je domovom mnohých krásnych miest a dedín, z ktorých každá má svoje jedinečné čaro. Medzi mestá, ktoré musíte vidieť, patrí Molyvos, tradičná dedina s hradom a živým prístavom, a Petra, malá rybárska dedina známa svojimi malebnými uličkami a krásnymi plážami. Ďalšou atrakciou, ktorú musíte vidieť, je stredoveký hrad Mytilene, z ktorého je nádherný výhľad na mesto a more.

Najlepšie pláže:

Lesbos je známy svojimi krásnymi plážami a krištáľovo čistou vodou. Medzi najlepšie pláže na ostrove patria Eftalou, dlhá piesočnatá pláž s plytkou vodou, ktorá je ideálna pre rodiny, Molyvos, piesočnatá pláž s krištáľovo čistou vodou a Petra, malá piesočnatá pláž s krásnym výhľadom na dedinu a obklopená malými tavernami.

Najlepší čas na návštevu:

Najlepší čas na návštevu Lesbosu je v letných mesiacoch od júna do septembra, keď je teplé a slnečné počasie. Ostrov je obľúbenou destináciou aj na jar a na jeseň, keď je tu mierne počasie a menej ľudí.

Počasie podľa mesiacov:

Lesbos má stredomorské podnebie s miernymi zimami a horúcimi letami. V mesiacoch jún až september je na ostrove teplé a slnečné počasie s priemernými teplotami okolo 25-30 °C. V zimných mesiacoch od decembra do februára je počasie mierne s priemernými teplotami okolo 10 – 15 °C.

Kde sa ubytovať:

Lesbos ponúka rôzne možnosti ubytovania, od luxusných rezortov až po cenovo výhodné apartmány. Medzi najlepšie miesta na pobyt na ostrove patria dedinky Molyvos, Petra a Mytilene. V meste Molyvos nájdete luxusné rezorty so súkromnými plážami, zatiaľ čo Petra ponúka očarujúce penzióny a apartmány. V Mytilene je veľa hotelov, apartmánov a penziónov s výbornou polohou v blízkosti centra mesta a blízko prístavu a letiska.

Celkovo je Lesbos krásny ostrov s bohatou históriou a kultúrou, nádhernými plážami a množstvom aktivít a atrakcií, ktoré návštevníkov zabavia