aerial view of boats on sea during daytime

Zakynthos, známy aj ako „Zante“, je krásny grécky ostrov v Iónskom mori. Vďaka krištáľovo čistej vode, sviežej zelenej krajine a pôvabným dedinkám nie je divu, že sa Zakynthos stal obľúbenou dovolenkovou destináciou turistov z celého sveta.

História

Ostrov Zakynthos má bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Ostrov osídlili Pelasgovia, starogrécky kmeň, približne 2000 rokov pred naším letopočtom. V 5. storočí pred Kristom sa Zakynthos stal súčasťou Aténskej ríše a neskôr ho dobyli Rimania. V stredoveku Zakynthos ovládali rôzni dobyvatelia vrátane Benátčanov a Osmanov.

Počas celej svojej histórie bol Zakynthos známy svojou živou kultúrou a silnou tradíciou poézie a hudby. Na ostrove žil slávny grécky básnik Dionysios Solomos, ktorý napísal text gréckej hymny.

Hlavné mesto
Hlavné mesto Zakynthosu sa nazýva Zakynthos Town a nachádza sa na východnom pobreží ostrova. Mesto je očarujúcou zmesou tradičnej a modernej architektúry a je domovom mnohých obchodov, reštaurácií a kaviarní. Návštevníci si môžu prezrieť historické pamiatky mesta, ako je Byzantské múzeum a námestie Solomos, ktoré je venované najslávnejšiemu básnikovi ostrova.

Čo robiť, Čo vidieť na Zakynthose

Zakynthos je skvelým miestom pre outdoorové aktivity a dobrodružstvo. Návštevníci sa môžu vybrať na turistiku na krásnu horu Skopos, z ktorej sa naskytá nádherný výhľad na ostrov. K dispozícii je aj množstvo vodných športov, napríklad plávanie, šnorchlovanie a potápanie. Ostrov je známy vrakom lode, ktorý je obľúbeným miestom na potápanie. Návštevníci môžu tiež absolvovať výlety loďou okolo ostrova a objavovať skryté pláže a zátoky.

Ostrov ponúka aj množstvo kultúrnych zážitkov. Nachádza sa tu množstvo tradičných dedín a kláštorov, ktoré môžete preskúmať, ako aj múzeá a umelecké galérie. Návštevníci sa môžu zúčastniť aj na tradičných festivaloch a podujatiach, ako je napríklad každoročný festival vína, ktorý oslavuje bohatú vinársku tradíciu ostrova.

Najlepšie pláže na Zakynthose

Zakynthos je známy svojimi krásnymi plážami a je tu veľa možností, z ktorých si môžete vybrať. Medzi najlepšie pláže na ostrove patria:

  • Pláž Navagio, známa aj ako „Pláž vrakov lodí“, je úžasná biela piesočnatá pláž obklopená vysokými útesmi. Pláž je známa vďaka vraku lode, ktorý leží na pobreží a je obľúbeným miestom na potápanie a šnorchlovanie.
  • Pláž svätého Mikuláša je dlhá piesočnatá pláž, ktorá sa nachádza na severnom pobreží ostrova. Pláž je vhodná na kúpanie a opaľovanie a je tiež obľúbeným miestom na windsurfing a kitesurfing.
  • Pláž Laganas je dlhá biela piesočnatá pláž, ktorá sa nachádza na južnom pobreží ostrova. Pláž je vhodná na kúpanie a opaľovanie a je tiež obľúbeným miestom pre parasailing a vodné lyžovanie.
  • Pláž Porto Limnionas je odľahlá pláž nachádzajúca sa na západnom pobreží ostrova. Pláž je vhodná na kúpanie a opaľovanie a je tiež obľúbeným miestom na šnorchlovanie.

Najlepší čas na návštevu Zakynthosu

Najlepší čas na návštevu Zakynthosu je od mája do októbra, keď je tu teplé a slnečné počasie. Najrušnejšie je na ostrove v mesiacoch júl a august, keď sa na ostrov hrnie veľa turistov, aby si užili pláže a nočný život. Ak dávate prednosť pokojnejšej dovolenke, najlepšie je navštíviť ostrov v máji, júni alebo septembri. Teploty počas týchto mesiacov sú stále vysoké, ale davy ľudí sú menšie.

Počasie na Zakynthose podľa mesiacov

Január a február sú najchladnejšie mesiace na ostrove, teploty sa pohybujú v priemere medzi 10 až 15 °C.
Marec a apríl sú miernejšie, s priemernými teplotami medzi 15 a 20 °C.
Máj až august sú najteplejšie mesiace s priemernými teplotami 25-30 °C.
September a október sú miernejšie s priemernými teplotami 20-25 °C.
November a december sú najchladnejšie mesiace s priemernými teplotami medzi 10 a 15 °C.


Kde sa môžete ubytovať

Zakynthos ponúka širokú škálu ubytovacích možností, ktoré vyhovujú všetkým rozpočtom a preferenciám. Návštevníci si môžu vybrať ubytovanie v jednom z mnohých hotelov a rezortov na ostrove alebo v niektorej z tradičných víl či apartmánov.

Najlepšia lokalita na pobyt na ostrove závisí od toho, čo hľadáte. Ak chcete byť blízko pláží, najlepšou voľbou je južné a západné pobrežie. Ak dávate prednosť tradičnejším a autentickejším zážitkom, najlepšou voľbou je severné a východné pobrežie.

Na záver možno povedať, že Zakynthos je krásny ostrov s bohatou históriou a kultúrou a množstvom zaujímavostí, ktoré sa dajú vidieť a robiť. Vďaka krištáľovo čistej vode, sviežej zelenej krajine a pôvabným dedinkám je Zakynthos ideálnou dovolenkovou destináciou pre každého, kto hľadá relaxačnú a nezabudnuteľnú dovolenku. Zbaľte si teda kufre, natrite sa opaľovacím krémom a pripravte sa na to, že na Zakynthose zažijete najkrajšie chvíle svojho života!