Ostrov Korzika

Korzika je francúzsky ostrov v Stredozemnom mori. Je známa svojou drsnou krajinou, nádhernými plážami a bohatým kultúrnym dedičstvom a je obľúbenou destináciou turistov, ktorí chcú spoznať krásu a čaro Francúzskej riviéry.

Čo sa na Korzike oplatí vidieť?

Korzika je krásny a rozmanitý ostrov, známy svojou úžasnou prírodou, bohatou históriou a živou kultúrou. Tu sú niektoré z najzaujímavejších miest na Korzike:

  • Calvi: očarujúce pobrežné mesto na severozápade ostrova, známe svojím malebným prístavom, stredovekou citadelou a krásnymi plážami.
  • Bonifacio: Stredoveké mestečko na južnom cípe ostrova, známe svojimi dramatickými útesmi, historickou citadelou a pôvabným starým mestom.
  • Ajaccio: Ajaccio: najväčšie mesto na ostrove a rodisko Napoleona Bonaparta, známe svojou živou atmosférou, historickými pamiatkami a krásnymi plážami.
  • Nebbio: Bbio: Región na severe ostrova, známy svojou drsnou krajinou, tradičnými korzickými dedinkami a vynikajúcou miestnou kuchyňou.
  • Parc Naturel Régional de Corse: Táto chránená oblasť zahŕňa viac ako 100 000 hektárov nedotknutej divočiny a je domovom širokej škály divokých zvierat a rastlinných druhov.
  • Zátoka Porto: Zátoka Porto: prírodná rezervácia na západnom pobreží ostrova, známa svojou úžasnou krištáľovo čistou vodou, bielymi piesočnatými plážami a krásnou pobrežnou krajinou.
  • Citadela v Calvi: Citadela: Stredoveká pevnosť sa nachádza na vrchole kopca nad mestom Calvi a ponúka panoramatický výhľad na mesto a more.
  • Katedrála v Ajacciu: Katedrála: Krásna katedrála z 18. storočia sa nachádza v centre mesta Ajaccio a je známa svojou pôsobivou architektúrou a bohatou históriou.
  • Dom Bonaparte: Dom z detstva Napoleona Bonaparteho, ktorý sa nachádza v Ajacciu, je dnes múzeom venovaným slávnemu vojvodcovi.

Toto je len niekoľko z mnohých vecí, ktoré sa dajú na Korzike vidieť a preskúmať, ostrov ponúka toľko možností na objavovanie a zábavu pre všetky typy cestovateľov. Od outdoorových aktivít po historické pamiatky a od nádherných pláží po vynikajúcu miestnu kuchyňu.

História Korziky je fascinujúca.

Korzika má bohatú a zložitú históriu, ktorú formovali rôzne kultúry a vplyvy. Prvými známymi osadníkmi ostrova boli Ligurovia, staroveký národ, ktorý sem prišiel okolo 8. storočia pred naším letopočtom. Po nich nasledovali Feničania, Gréci a Rimania, ktorí na ostrove zanechali svoju stopu.

V stredoveku Korzika patrila pod vládu Pisánskej republiky a neskôr Janovskej republiky. V tomto období sa ostrov stal dôležitým centrom obchodu a živností. V 18. storočí ostrov dobyli Francúzi a stal sa neoddeliteľnou súčasťou francúzskeho štátu.

Počas Francúzskej revolúcie zohrala Korzika dôležitú úlohu pri zvrhnutí monarchie a nástupe Napoleona Bonaparta. Napoleon sa na ostrove narodil a strávil tu svoju mladosť. Neskôr sa stal jedným z najslávnejších vojenských vodcov v histórii.

V priebehu 19. a 20. storočia Korzika bojovala za autonómiu a až v 70. rokoch 20. storočia bol oficiálne uznaný štatút ostrova ako regiónu Francúzska. Napriek tomu ostala osobitá kultúra a identita ostrova silná a mnohí Korzičania sa naďalej zasadzujú za väčšiu autonómiu a samosprávu.

História Korziky je fascinujúca a prejavuje sa v architektúre, tradíciách a kultúre ostrova. Návštevníci si môžu prezrieť staroveké ruiny, stredoveké citadely a napoleonské pamiatky, ktoré sú roztrúsené po celom ostrove. Tento ostrov má bohaté dedičstvo, ktoré ponúka pohľad do minulosti a pochopenie modernej Korziky.

Kde sa na Korzike ubytovať?

Pri výbere miesta pobytu na Korzike je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových oblastí. Ostrov sa delí na dva hlavné regióny – Haute-Corse a Corse-du-Sud – a každý z nich má svoje vlastné jedinečné čaro a atrakcie.

Haute-Corse je domovom hlavného mesta ostrova Bastia a je známy svojou drsnou krajinou, malebnými dedinkami a tradičnou korzickou kultúrou. Obľúbenými destináciami v tomto regióne sú mestá Calvi a Ile-Rousse, ktoré ponúkajú širokú škálu ubytovacích možností, od luxusných rezortov až po pôvabné penzióny.

V Corse-du-Sud sa nachádza najväčšie mesto ostrova Ajaccio, ktoré je známe svojimi nádhernými plážami a rušným nočným životom. Mestá Porto-Vecchio a Bonifacio sú obľúbenými destináciami v tomto regióne a ponúkajú širokú škálu možností ubytovania, od luxusných rezortov až po očarujúce vily.

Najkrajšie pláže Korziky sú:

Plage de Saleccia: Táto krásna pláž s bielym pieskom sa nachádza na severozápade ostrova a je známa svojou krištáľovo čistou vodou a nádherným výhľadom. Je to obľúbené miesto na kúpanie a opaľovanie.

Plage de Calvi: Táto pláž sa nachádza v meste Calvi a je známa svojou priezračne modrou vodou a bielou piesočnatou plážou. Je obľúbeným miestom na kúpanie, opaľovanie a vodné športy.

Plage de Santa Giulia: Táto pláž je známa svojou krištáľovo čistou vodou a je obľúbeným miestom na kúpanie a opaľovanie. Nachádza sa na juhu ostrova a ponúka širokú škálu aktivít a zariadení.

Plage de Palombaggia: Táto pláž sa nachádza na juhu ostrova v blízkosti mesta Porto-Vecchio. Je známa svojou krištáľovo čistou vodou a bielou piesočnatou plážou a je obľúbeným miestom na kúpanie, opaľovanie a vodné športy.

Plage de Rondinara: Ide o krásnu pláž v tvare polmesiaca, ktorá sa nachádza na južnom pobreží ostrova. Je známa svojou bielou piesočnatou plážou a tyrkysovou vodou a je obľúbeným miestom na kúpanie a opaľovanie.

Pláže na Korzike sú rozmanité, čo znamená, že si môžete nájsť ideálne miesto pre každý vkus, či už hľadáte odľahlé miesto na oddych alebo živú pláž s množstvom aktivít. Vďaka krištáľovo čistej vode, bielym piesočnatým plážam a nádherným výhľadom na pobrežie je Korzika rajom milovníkov pláží.