Dovolenka na Cypre

Cyprus, ostrov ležiaci vo východnom Stredomorí, je obľúbenou dovolenkovou destináciou známou svojimi krásnymi plážami, bohatou históriou a teplým podnebím. Či už hľadáte oddych, dobrodružstvo alebo kultúrne zážitky, Cyprus má čo ponúknuť každému.

Pláže a vonkajšie aktivity

Jednou z hlavných atrakcií Cypru sú jeho nádherné pláže. Na ostrove sa nachádzajú jedny z najmalebnejších a najnedotknutejších pláží v Stredozemnom mori, ako napríklad Nissi Beach, Fig Tree Bay a Governor’s Beach. Návštevníci môžu stráviť dni oddychom na pláži, plávaním v krištáľovo čistej vode alebo vodnými športmi, ako je šnorchlovanie a windsurfing.

Cyprus je tiež domovom rôznych outdoorových aktivít, ako sú turistika, cyklistika a horolezectvo. Polostrov Akamas, ktorý sa nachádza na severozápade ostrova, je chránenou prírodnou oblasťou a ponúka širokú škálu turistických trás s nádherným výhľadom na more a je domovom mnohých vzácnych druhov vtákov. Ostrov ponúka aj množstvo ďalších aktivít, napríklad jazdu na koni a potápanie.

Kultúrne dedičstvo

Cyprus je tiež destináciou s bohatou kultúrou a históriou. Ostrov je obývaný už tisíce rokov a bol ovplyvnený rôznymi kultúrami vrátane gréckej, rímskej a osmanskej. Návštevníci si môžu prezrieť mnohé historické pamiatky, napríklad starobylé mesto Kourion, v ktorom je dobre zachované rímske divadlo, a hrobky kráľov, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hlavné mesto Nikózia, známe aj ako Lefkosia, je tiež obľúbeným cieľom návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru. Mesto je rozdelené „zelenou líniou“ na južnú grécko-cyperskú stranu a severnú turecko-cyperskú stranu. Návštevníci si môžu prezrieť Staré mesto Nikózie, v ktorom sa nachádza množstvo historických pamiatok, ako napríklad katedrála svätej Sofie a mešita Selimiye.

Ďalšou zaujímavosťou o Cypre je, že je rodiskom Afrodity, gréckej bohyne lásky a krásy. V meste Pafos na juhozápadnom pobreží ostrova môžete navštíviť pozostatky antického mesta Pafos, ktoré bolo kedysi centrom uctievania Afrodity. K pozostatkom patria mozaiky Dionýzovho domu, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, a Afroditin chrám.

Najlepšie miesta na návštevu a aktivity:

  1. Nissi Beach, Ayia Napa: Táto pláž je známa svojou krištáľovo čistou vodou a bielymi piesočnatými plážami a patrí medzi najobľúbenejšie pláže na ostrove.
  2. Fig Tree Bay, Protaras: Ďalšia obľúbená pláž, ktorá je vhodná na kúpanie, opaľovanie a vodné športy.
  3. Pláž guvernéra, Limassol: Táto odľahlá pláž je skvelým miestom, kde môžete uniknúť davom a užiť si pokoj a ticho.
  4. Polostrov Akamas: Táto chránená oblasť prírodných krás je skvelým miestom na pešiu turistiku, cyklistiku a pozorovanie divokej prírody.
  5. Kourion: V tomto starovekom rímskom meste sa nachádza dobre zachované rímske divadlo a je skvelým miestom na spoznávanie histórie ostrova.
  6. Staré mesto Nikózia: Sofie a mešita Selimiye.
  7. Pafos: Dionýzov dom a Afroditin chrám, kde sa nachádzajú pozostatky starovekého mesta Pafos vrátane mozaiky Dionýzovho domu a Afroditinho chrámu.