grécky ostrov Mykonos

Mykonos, jedno z najobľúbenejších dovolenkových miest v Grécku, je preslávený svojimi úchvatnými plážami, vzrušujúcim nočným životom a očarujúcou architektúrou. Tu sú najväčšie pláže, atrakcie, aktivity a miesta na pobyt, ak uvažujete o dovolenke na Mykonose.

10 najlepších aktivít a atrakcií na Mykonose

Mykonos je čarovné miesto na Kykladách, ktoré je známe svojimi tyrkysovými plážami, vzrušujúcim nočným životom a úchvatnou prírodou. V tomto gréckom raji nájdete nádhernú zmes historických miest, vynikajúcej kuchyne a osobitých zážitkov. Nižšie uvádzame desať najlepších atrakcií tohto výnimočného ostrova.

1. Preskúmajte mesto Mykonos (Chora)

Kostol Panagia Paraportiani v meste Chora

Hlavné sídlo na ostrove je malebným labyrintom kľukatých uličiek s obielenými domami, malými kostolíkmi a rušnými obchodíkmi. Neprehliadnite Kato Myli alebo slávne veterné mlyny, ktoré ponúkajú úchvatný panoramatický výhľad na mesto.

2. Cestujte do Malých Benátok

Malé Benátky na Mykonose

Jedným z najobľúbenejších miest na fotografovanie na Mykonose je táto pôvabná štvrť s domčekmi rozkladajúcimi sa na pobreží. V jednej z mnohých prímorských reštaurácií a barov si môžete v pokoji vychutnať jedlo alebo nápoj a zároveň si vychutnať úchvatný západ slnka.

3. Preskúmajte archeologické nálezisko Delos

Z Mykonosu je to na ostrov Delos, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a patrí k najvýznamnejším archeologickým náleziskám v Grécku. Preskúmajte historické pamiatky, ako je napríklad Terasa levov a svätyňa Apollónia.

4. Oddýchnite si na plážach

Paradise beach – Mykonos

Na pláži Platis Gialos a Agios Stefanos sa nájde pláž pre každú náladu, od veselých pláží Paradise a Super Paradise až po pokojné prostredie. Užívajte si kúpanie, opaľovanie alebo sa zúčastnite na vzrušujúcich párty, ktoré trvajú až do rána.

5. Venujte sa vodným športom

Mykonos ponúka fantastické možnosti vodných športov pre milovníkov vzrušenia. Obľúbenými miestami na windsurfing, potápanie a vodné lyžovanie sú pláže Elia a Kalafatis.

6. Vychutnajte si grécku kuchyňu

Vychutnajte si chute pravej gréckej kuchyne, ako aj čerstvé morské plody a regionálne syry. Vyskúšajte niektoré miestne obľúbené jedlá, ako je Moussaka, Souvlaki, Tzatziki a „amygdalota„, čo sú sladkosti vyrobené z mandlí.

7. Ochutnávka vína

Vydajte sa na ochutnávku vína a spoznajte regionálnu kultúru vína. Vďaka svojej jedinečnej mikroklíme produkuje Mykonos charakteristické vína a návšteva blízkych viníc je ideálnym spôsobom, ako ich ochutnať.

8. Navštívte okolité butiky

V starom prístave a v meste Mykonos sa nachádzajú malebné obchodíky s oblečením, umeleckými dielami a regionálnymi remeselnými výrobkami. Je to ideálne miesto na nájdenie jedinečného darčeka alebo suveníru.

9. Pozrite si múzeá

Múzeum folklóru ponúka pohľad na minulosť ostrova a tradičný život, zatiaľ čo Archeologické múzeum vystavuje artefakty z okolitých ostrovov. Pre tých, ktorí majú radi históriu a kultúru, sa oplatí zastaviť v oboch.

10. Zúčastnite sa miestnych festivalov

Zvážte návštevu Mykonosu počas niektorého z každoročných festivalov, aby ste si vychutnali miestnu hudbu, tanec, kuchyňu a náboženské procesie. Jedným z najvýznamnejších je augustový sviatok Nanebovzatia Panny Márie.

Nech už vás zaujíma čokoľvek – história, kuchyňa, nočný život alebo pláž – Mykonos ponúka množstvo aktivít, ktoré urobia váš výlet nezabudnuteľným. Mykonos je skutočný

Pelikán Petros – legenda najslávnejšej ikony Mykonosu

Pelikán Petros

Namiesto nádhernej pláže alebo starej historickej pamiatky je jednou z najzaujímavejších a najneočakávanejších atrakcií Mykonosu charizmatický pelikán menom Petros.

Príbeh Petrosa sa začal v roku 1954 po silnej búrke, keď bol pri pobreží Mykonosu objavený zranený pelikán. Na ich prekvapenie sa Petros rozhodol zostať na ostrove, ktorý sa stal jeho novým domovom po tom, ako mu láskaví miestni obyvatelia pomohli vyzdravieť.

Obyvatelia a návštevníci ostrova si pelikána, ktorý bol známy svojím priateľským správaním a ochotou pózovať na fotografiách, rýchlo obľúbili. Petros sa čoskoro stal maskotom mesta a zároveň jeho najznámejším obyvateľom.

Keď prvý Petros v roku 1986 zomrel, jeho strata bola veľmi citeľná. Jeho vplyv bol taký silný, že miestni obyvatelia apelovali na nového pelikána po celom svete. Tri nové pelikány, ktoré na počesť pôvodného dostali meno Petros, darovali Mykonosu v dojemnom geste zoologická záhrada v nemeckom Hamburgu, súkromný darca a dokonca aj samotná Jackie Onassis.

Títo traja potomkovia pôvodného Petrosa teraz žijú na ostrove Mykonos, kde ich možno často vidieť, ako sa prechádzajú po jeho kľukatých uličkách, miešajú sa s miestnymi obyvateľmi alebo hravo kradnú pozornosť turistom na fotografiách. Výlet na Mykonos by nebol úplný bez toho, aby ste videli legendárneho Petrosa.


Kde na Mykonose bývať

Mykonos Theoxenia je luxusný hotel s výbornou polohou v Chore.
The Grand Hotel & Resort of Mykonos Päťhviezdičkový hotel s kúpeľmi, niekoľkými bazénmi a súkromnou plážou.
Cavo Tagoo Elegantný hotel v Mykonose ponúka nádherný výhľad na Egejské more.
V centre mesta Mykonos a len kúsok od pláží sa nachádza štýlový a moderný hotel Saint John.


Na záver možno povedať, že Mykonos je povinnou zastávkou pre turistov, ktorí hľadajú osobitnú kombináciu nádherných pláží, kultúrnej histórie a vzrušujúceho nočného života. Na tomto pôvabnom ostrove v Egejskom mori, kde je toho toľko čo vidieť a robiť, si zaručene užijete výnimočné zážitky.